poRuszenie

Daj się (po)ruszyć z miejsca obserwatora! 

Nie  daj się zaszufladkować konwencji teatralnej!

Od września do grudnia 2020 będzie trwał projekt "poRuszenie". Poprzez niego twórcy nowej choreografii chcą by widzowie (po)ruszyli się ze swojej zwykłej pozycji obserwatorów, miejsca do którego rozwój konwencji teatralnych ich sprowadził. Współcześni choreografowie coraz chętniej dają widzom moc sprawczą w swoich spektaklach. Publiczności jednak często brakuje odwagi by jej użyć. „poRuszenie” chce pomóc widzowi się odważyć, by lepiej zrozumieć ideę „poruszających” przedstawień. 

„poRuszenie” odbędzie się w trzech odsłonach.

Pierwszą odsłonę zainauguruje we wrześniu spektakl Tomasza Ciesielskiego „Karaoke”.  Pokaz spektaklu zaprosi widzów do przejścia przez wyzwanie obecności w teatrze w warunkach dystansu fizycznego i nierozerwalnie łączącego się z nim dystansu psychicznego. Po spektaklu odbędzie się rozmowa z widzami, w której poruszone zostaną tematy wpływu na odbiór spektaklu warunków obostrzeń epidemiologicznych oraz wartości, które niesie „normalna” sytuacja teatralna oraz pozytywów, które może przynieść taki dystans.

Następnie na początku października odbędzie się pokaz nagrania tego samego spektaklu na ZOOMie. Platforma ZOOM stanie się wirtualnym teatrem. Widzowie będą mogli wyłącznie oglądać spektakl, przedstawiona zostanie im jednak możliwość pozostawienia włączonej kamery, która umożliwi im zerkanie czasem na innych widzów. Doświadczenie to będzie przesłanką do kolejnej pospektaklowej rozmowy z widzami o ich doświadczeniach.

 

W drugiej odsłonie w listopadzie performance “Sense-action”, stworzony przez Tomasz Ciesielskiego, przemieni się w indywidualne doświadczenie sensoryczne, którego widz będzie mógł doświadczyć w swoim domu. Na bazie oryginalnego performancu, w którym uczestnicy prowadzili się nawzajem przez performatywne ślady wspomnień Lolka Lubińskiego, powstanie nagranie wykorzystujące techniki binauralne i dźwięk 3D. Widzowie zostaną zaproszeni w wytworzoną przez dźwięk i opowieść przestrzeń i zachęceni do doświadczenia jej w ruchu, w słuchawkach, które umożliwiają taniec. Trzy dni po udostępnieniu nagrania odbędzie się ostatnie spotkanie na ZOOMie, w którym porozmawiamy o doświadczeniach widzów.

 

W trzeciej odsłonie widzowie będą mogli na YouTube obejrzeć trzy odcinkową serię edukacyjną pt. “Poradnik survivalowy widza nowej choreografii. Co gdy spektakl Cię atakuje a performer manipuluje” autorstwa Martyny Jagodyńskiej. Seria będzie wykładem performatywnym o historii spektakli fizycznie angażujących widzów, jak i motywach twórców do ich tworzenia. Przedstawi zabiegi jakie w teatrze wykorzystuje się do interakcji fizycznej z widzami oraz zbierze rady, które umożliwią swobodniejsze wejście widza w „poruszenia” zaproponowane przez „poruszone” spektakle. Odsłona ta zakończy się spotkaniem z widzami na ZOOMie pt. „Nie taki twórca nowej choreografii straszny, jak go malują”. Spotkanie to nierozerwalnie będzie związane z poradnikiem, można powiedzieć, że będzie to czwarty odcinek z serii oparty na interakcji z widzami.

 

Organizator:

Widzewskie Domy Kultury Dom Kultury "Ariadna" / Zmiana Położenia

Projekt „poRuszenie” jest współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach Programu „Scena dla tańca” 2020.

 

 

 

 

 

 

Szczegółowy harmonogram

I odsłona

 

4 wrzesień 2020 r. (pt) 

Prezentacja spektaklu "Karaoke" Tomasza Ciesielskiego  w Domu Kultury “Ariadnie” w Łodzi oraz rozmowa twórców spektaklu z widzami po spektaklu.

 

3 październik 2020 r. (sb) 

Spektakl "Karaoke" w strefie widza - wydarzenie na ZOOMie.

 

II odsłona 

18 listopad 2020 (śrd)

Doświadczenia sensorycznego „Sense-action. Alone” -publikacja nagrania na YouTube.

 

21 listopad 2020 (sb) 

Doświadczenia sensorycznego „Sense-action. Alone - spotkanie na ZOOMie z Tomaszem Ciesielskim.

                                             

III odsłona

Seria edukacyjna pt. “Poradnik survivalowy widza nowej choreografii. Co gdy spektakl Cię atakuje a performer manipuluje” w reżyserii Martyny Jagodyńskiej.

8 grudzień 2020 r. (wt) 

Premiera na YouTube pierwszego odcinka pt. „Poznaj swojego przeciwnika”.

 

9 grudzień 2020 r. (śrd)

Premiera na YouTube drugiego odcinka pt. „Z której strony spodziewać się ataku?”.

 

10 grudzień 2020 r. (czw)

Premiera na YouTube drugiego odcinka pt. „Uciekać czy stanąć do walki?”

 

11 grudzień 2020 r. (pt)

„Nie taki twórca nowej choreografii straszny, jak go malują” -wydarzenie na ZOOMie.

Wszystkie wydarzenia w ramach projektu "poRuszenie" są bezpłatne. 

Bieżące informacje o "poRuszeniu" znajdziecie na fanpagu Zmiany Położenia: 

  • Facebook

jeżeli chcecie dowiedzieć się

więcej zobaczcie :